Liceum Ogólnokształcące. Technikum. Szkoła Branżowa
 
Rejonowy Konkurs Recytatorski

Rejonowy Konkurs Recytatorski

12 kwietnia 2024r. odbył się I Rejonowy Konkurs Recytatorski zorganizowany przez Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim we współpracy z Centrum Kultury i Sportu. Tegoroczna edycja została poświęcona twórczości polskiego noblisty Czesława Miłosza. Uznając jego zasługi w kształtowaniu polskiej literatury, języka, niezależności intelektualnej i kulturowej otwartości Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza w dwudziestą rocznicę śmierci poety.

Czesław Miłosz był świadkiem największych wydarzeń minionego stulecia: I wojny światowej, rewolucji w Rosji, odzyskania przez Polskę niepodległości, społecznych i narodowościowych przemian w II Rzeczypospolitej, apokalipsy dwóch totalitaryzmów, emigracji w świecie podzielonym żelazną kurtyną, upadku sowieckiego imperium i budowy demokracji. To właśnie te wydarzenia odcisnęły swoje piętno na postrzeganiu przez niego powojennego świata i wpłynęło na uniwersalny wymiar jego twórczości,  co w 1980 roku znalazło najwyższe uznanie Komitetu Noblowskiego. Jego poezja, to poezja zmysłów i intelektu, syntezy dziejowej, liryki metafizycznej.

Punktualnie o godzinie 10:00 w Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim uczestnicy, opiekunowie i zebrani goście obejrzeli część artystyczną poświęconą życiu i twórczości Czesława Miłosza. Później nadszedł czas na zmagania konkursowe. Poziom zaprezentowanych recytacji był niezwykle wysoki i wyrównany. Jury w składzie p. Anna Bzowa, p. Elżbieta Zielaskowska i p. Grzegorz Chomicz mieli trudny orzech do zgryzienia, by wyłonić zwycięzców.

W pierwszej kategorii obejmującej uczniów ósmych klas szkół podstawowych oraz pierwszych klas szkół ponadpodstawowych miejsca zajęli:

I – Zofia Radzicka – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy

II – Marika Łapkiewicz – I Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy

III – Zofia Babska – I Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy.

W kategorii klas drugich i trzecich szkół ponadpodstawowych miejsca zajęli:

 I – Marta Pesta – I Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy

 II – Karolina Trędowicz – I Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy

III – Zofia Kryszkiewicz – I Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy.

Jury przyznało także wyróżnienia dla Olgierda Ciećka ze Szkoły Podstawowej im. J. Kusocińskiego w Jabłonowie Pomorskim, Julii Bożejewicz z I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy, Niny Faleńskiej ze Szkoły Podstawowej w nr 2 Wąbrzeźnie oraz Wiktorii Maleszewskiej ze Szkoły Podstawowej w Lisnowie.

Nagrody uczestnikom konkursu oraz podziękowania dla opiekunów wręczyła Pani Dyrektor Barbara Bober oraz Pani Justyna Prajs – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.

Różnorodność twórczości poety umożliwiła uczniom i ich opiekunom wybór utworów bliskim ich sercom, a udział w konkursie był znakomitą okazją do przekazania „co im w duszy gra”.