Liceum Ogólnokształcące. Technikum. Szkoła Branżowa
 
Warsztaty astronomiczne „Astrobaza 2024”

Warsztaty astronomiczne „Astrobaza 2024”

W dniach 11-12 kwietnia Piotr Biegajski i Marcin Motofa uczestniczyli w warsztatach astronomicznych dla lokalnych koordynatorów Astrobaz. Miejscem spotkania był Teatr Baj Pomorski w Toruniu. Pierwszego dnia Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu Pani Małgorzata Sadowska-Rodziewicz przekazała Akty Powołania do Rady Programowej nowo powstającego Centrum Edukacji Astronomicznej dla Macieja Mikołajewskiego, Andrzeja Kusa, Czesława Stawikowskiego oraz Jarosława Przybyła. W dalszej kolejności uczestnicy warsztatów mieli okazję obejrzeć spektakl pt. „Mała Urania – Kosmiczna Podróżniczka”. Dzięki uprzejmości Dyrektora Teatru Zbigniewa Lisowskiego zajrzeliśmy za kulisy i zwiedziliśmy miejsca na co dzień niedostępne dla widzów. W drugiej części odbyły się wykłady dotyczące radioastronomii i spektroskopii (prof. Andrzej Kus) oraz najważniejszych wydarzeń na niebie w 2024 roku (Piotr Majewski). Kolejnym punktem programu był udział w warsztatach pt. „Astronomia dla najmłodszych” oraz „Konserwacja instrumentów astronomicznych w astrobazach”. Drugiego dnia spotkanie otworzył Kacper Lawera z Ministerstwa Edukacji Narodowej, a prezentacje zaproszonych gości dotyczyły: najciekawszych odkryć toruńskiego radioteleskop (dr Marcin Gawroński); Drewnianych modeli instrumentów Mikołaja Kopernika do samodzielnego składania (Mateusz Krakowczyk); Przewodnika astronomicznego po Polsce (dr Krzysztof Czart). Warsztaty astronomiczne „Astrobaza 2024” były dobrą okazją na wymianę doświadczeń związanych z funkcjonowaniem na terenie województwa kujawsko-pomorskiego obserwatoriów astronomicznych.

Fot. własne, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji i Inowacji w Toruniu.