Liceum Ogólnokształcące. Technikum. Szkoła Branżowa
 
BOHATEROWIE NIEPODLEGŁEJ – spotkanie okolicznościowe w Zespole Szkół

BOHATEROWIE NIEPODLEGŁEJ – spotkanie okolicznościowe w Zespole Szkół

Spośród słów używanych nieczęsto, tłumnie dzisiaj na place wybiegło

słowo piękne, jak honor i męstwo,

słowo, które brzmi – niepodległość […].

Ono znaczy – spokojnie się budzić;

kochać, śmiać się i pewnie trwać

– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi.

  1. grudnia 2018 roku w Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim odbyło się spotkanie związane z 100. rocznicą odzyskania przez naszą Ojczyznę Niepodległości, zatytułowane: „Bohaterowie Niepodległej”, a zorganizowane przez p. Małgorzatę Modrzejewską, nauczyciela-bibliotekarza. Wzięła w nim udział Pani Dyrektor Barbara Bober, p. Magdalena Seidler – nauczyciel języka polskiego oraz przedstawiciele klas poszczególnych typów szkół.

Zebrani mieli okazję poznać i przypomnieć sobie istotne i zarazem niezwykle ciekawe fakty z życia, działalności polskich patriotów, przede wszystkim Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego. Reprezentowane przez nich obozy polityczne obierały różne drogi odzyskania wolności i w sposób odmienny sobie ową wolność wyobrażały, jednak mimo wszelkich różnic ideowych stawiały sobie za cel pierwszoplanowy Polskę niepodległą, a ich rola w odzyskaniu i odbudowywaniu polskiej państwowości jest nieoceniona.

Podczas spotkania ogłoszono również wyniki dwóch konkursów związanych tematycznie z Rokiem Niepodległości: „Dyktanda Niepodległościowego” i Konkursu Pięknego Czytania pod hasłem: „Józef Piłsudski – ciekawostki historyczne”. Ich głównym celami było kształtowanie postaw patriotycznych uczniów, popularyzacja wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej, popularyzacja literatury pięknej oraz doskonalenie umiejętności głośnego czytania.

W „Dyktandzie Niepodległościowym” jury w składzie: p. Małgorzata Modrzejewska, nauczyciel-bibliotekarz i p. Magdalena Seidler – nauczyciel języka polskiego przyznało następujące miejsca:

I miejsce – Hubert Gordon z klasy III LO,

II miejsce – Daria Gołębiewska z klasy III T,

III miejsce – Aleksandra Pastucha z klasy I LO.

W konkursie lektorskim „Józef Piłsudski – ciekawostki historyczne” kolejne miejsca zajęli: Sandra Kordella z klasy I LO (I miejsce), Wiktoria Dzierżewicz z klasy II LO (II miejsce), Mateusz Bieniek z klasy III LO (III miejsce); przyznano również wyróżnienie, a uzyskał je Hubert Gordon z klasy III LO.

Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

Komentarze biograficzne, poezja czy barwny pokaz multimedialny sprawiły, że spotkanie „Bohaterowie Niepodległej” z całą pewnością stało się pouczającym i niezapomnianym przeżyciem.