Liceum Ogólnokształcące. Technikum. Szkoła Branżowa
 
Obóz astronomiczno-żeglarski w Chorwacji

Obóz astronomiczno-żeglarski w Chorwacji

W sierpniu najaktywniejsi uczestnicy zajęć w kujawsko-pomorskich astrobazach wyjechali do Chorwacji na obóz żeglarski połączony z warsztatami z astronawigacji i astronomii. Organizatorem wyjazdu był Urząd Marszałkowski, a miejscem pobytu ośrodek „Chrześcijańskiej Szkoły pod Żaglami” na wyspie Iż.
Wśród uczestników obozu znalazło się też dwoje uczniów Zespołu Szkół: Kasandra Chrzanowska i Mateusz Bieniek. Przez blisko dwa tygodnie młodzież miała okazję prowadzić obserwacje astronomiczne m.in.: Słońca, Księżyca, Wenus, Marsa, Saturna i Jowisza oraz rozpoznawać gwiazdozbiory nieba chorwackiego. Dużym przeżyciem była też „noc spadających gwiazd” i możliwość zarejestrowania tego zjawiska. Uczestnicy ponadto poznawali tajniki żeglarstwa pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, a następnie sprawdzali swoje umiejętności podczas codziennych rejsów po Adriatyku.
Wspaniałych widoków dostarczyło zwłaszcza żeglowanie po wodach Parku Narodowego Kornati z niezliczoną ilością wysp i wysepek oraz klifów. Nie zabrakło również pieszych wędrówek, doskonalenia umiejętności pływania i nurkowania, a to wszystko w miejscu bez telewizji i internetu. Dziesięciodniowy obóz w zgodnej opinii uczestników rozwinął ich zainteresowanie astronomią, umożliwił poznanie tajników żeglarstwa, a wspólne zadania zaowocowały nowymi przyjaźniami.
(fot. Urząd Marszałkowski, Mateusz Bieniek)