Liceum Ogólnokształcące. Technikum. Szkoła Branżowa
 
Uroczyste obchody stulecia odzyskania niepodległości w Zespole Szkół w Jabłonowie Pom.

Uroczyste obchody stulecia odzyskania niepodległości w Zespole Szkół w Jabłonowie Pom.

Uroczysty apel upamiętniający odzyskanie  przez nasz kraj niepodległości po 123 latach niewoli miał miejsce 9 listopada 2018 r.
O godzinie 11.11 – jak w całym kraju tak i u nas – wspólnie odśpiewano cztery zwrotki hymnu narodowego.
Następnie minutą ciszy uczczono  pamięć zmarłej Pani Larisy Chekanovej – nauczycielki języka angielskiego.
Po powitaniu gości: Pana Piotra Boińskiego – Starostę Brodnickiego oraz licznie  przybyłych rodziców głos zabrała Pani Barbara Bober – dyrektor Zespołu Szkół. W swoim wystąpieniu podkreśliła wagę odzyskania niepodległości dla naszego kraju oraz postawiła pytania skłaniające każdego z młodzieży i dorosłych do refleksji nad swoim postępowaniem:
Czy umiemy się cieszyć wolnością? Czy należycie ją pielęgnujemy?
Program artystyczny Uroczysta lekcja historii został przygotowany przez Pana Dariusza Maślińskiego i Panią Karolinę Pasternacką.
O najważniejszych wydarzeniach od czasu utraty wolności do momentu jej odzyskania opowiedziały uczennice: Roksana Gumkowska i Wiktoria Latarska. W rolę marszałka Piłsudskiego wcielił się Hubert Gordon, Romana Dmowskiego – Łukasz Babecki, Wincentego Witosa – Kevin Suchocki, a Ignacego Paderewskiego – Agnieszka Kamińska.
Całość została opatrzona barwnymi i dynamicznymi filmikami pokazującymi burzliwe dzieje naszego kraju. Wiktoria Dzierżewicz uświetniła program swoją recytacją, a Sandra Kordella śpiewem.
Dla uczczenia stulecia niepodległości młodzież naszej szkoły przystąpiła do programu  Szkoła Młodych Patriotów.
Wyniki pierwszego zadania – ankiety na temat patriotyzmu przedstawiła Aleksandra Kamińska.
Następnie Pani Dyrektor i Pan Starosta wręczyli nagrody zwycięzcom szkolnego konkursu na plakat poświęcony 100-leciu niepodległości.
I miejsce zajęła Monika Komorowska z klasy IV TE, II – Daria Paczkowska z I LO, III- Wiktoria Downar, Karolina Kamińska i Julia Szynkiewicz z II klasy Szkoły Branżowej.
W dalszej części programu Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Daria Gołębiewska przeczytała wypracowany przez uczniów Zespołu Szkół Kodeks Postaw Patriotycznych. Został on podpisany przez wszystkich uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły i zamknięty w Kapsule Czasu. Uroczystego jej wkopania pod Dębem Stulecia dokonali: Starosta Brodnicki, Dyrektor ZS, przedstawiciel rady pedagogicznej, przedstawiciel pracowników, rodziców oraz Przewodnicząca SU.  Kapsuła Czasu zostanie otwarta w 2068 r. dla uczczenia 150. rocznicy odzyskania niepodległości.