Liceum Ogólnokształcące. Technikum. Szkoła Branżowa
 
1 września

1 września

Rocznica Wrześniowa
1 września 1939 roku o godz. 4.45, bez wypowiedzenia wojny, niemieckie wojska uderzyły na Polskę na całej długości polsko-niemieckiej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji, najtragiczniejszy konflikt w historii ludzkości. Z tej okazji pod Pomnikiem Poległym i Umęczonym w Jabłonowie Pomorskim, w dniu dzisiejszym spotkali się przedstawiciele władz samorządowych, członkowie organizacji społecznych działających na terenie Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie, przedstawiciele szkół, pracownicy jednostek, zakładów pracy oraz poczty sztandarowe, by oddać hołd tym, którzy oddali swoje życie walcząc o wolną Polskę.

Wdzięczni wszystkim bohaterom II wojny światowej pod pomnikiem hołd złożyli: Delegacja Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych koło w Jabłonowie Pomorskim, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Marek Buchalski, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Mirosław Gaczyński wraz z radnymi, Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski wraz z pracownikami, Przewodniczący Samorządu Mieszkańców Jabłonowa Pomorskiego Marcin Olszewski wraz z przedstawicielem zarządu, delegacja Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Przedszkola Samorządowego w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Niepublicznego Przedszkola „Aniołkowo” w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Szkoły Podstawowej w Góralach, delegacja Szkoły Podstawowej w Płowężu, delegacja Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Banku Spółdzielczego w Brodnicy oddział w Jabłonowie Pomorskim, delegacja Hufca ZHP Jabłonowo Pomorskie im. hm. PL Jana Perszke oraz delegacja Zespołu „Złote Kłosy”.

Podczas uroczystości został wyrecytowany fragment „Pana Tadeusza” w wykonaniu wielokrotnej laureatki powiatowych konkursów recytatorskich Pani Kazimiery Badaczewskiej, natomiast Hymn, pieśń „Polskie Kwiaty” oraz Rotę zaśpiewał zespół „Złote Kłosy”.

„Nigdy więcej wojny! To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości.”- słowa Świętego Jana Pawła II przytoczył Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski przemawiając do zgromadzonych, w dniu dzisiejszym. Po oficjalnej uroczystości zorganizowano poczęstunek w Centrum Kultury i Sportu, gdzie można było podziwiać wystawę poświęconą Jabłonowiakom walczącym w II Wojnie Światowej.

Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie Przemysław Górski odwiedził także miejsce pamięci upamiętniające ofiary II wojny światowej znajdujące się w Lembargu.

tekst: UMiG, DK              foto: UMiG