Jak nazywała się matka Zygmunta III Wazy?, Gdzie urodziła się Anna Wazówna?, Kim dla Anny Wazówny była Bona Sforza? Kogo zagrał Władysław Hańcza w ekranizacji „Potopu” H. Sienkiewicza? Na te i ponad 300 innych pytań odpowiadali uczestnicy Międzyszkolnego Konkursu Historycznego „Wazowie na polskim tronie” zorganizowanego pod honorowym patronatem Senatora RP Ryszarda Bobera i Pana Pawła Szramki Starosty Brodnickiego w Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim 16 kwietnia 2025r. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach Roku Królewny Anny Wazówny w Powiecie Brodnickim dla uczczenia czterechsetlecia śmierci królewny Anny – siostry króla Zygmunta III Wazy, kobiety wielkiego formatu, prawdziwej ikony swoich czasów, która jako starościna brodnicka ściśle związała się z naszym regionem. Zaproszenie do udziału w konkursie przyjęły szkoły podstawowe:
Zaproszenia do konkursu przyjęły następujące szkoły:
1. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Biskupcu,
2. Szkoła Podstawowa nr 3, im. Władysława Jagiełły w Brodnicy,
3. Szkoła Podstawowa im. płk Floriana Laskowskiego w Grucie,
4. Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Jabłonowie Pomorskim,
5. Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Książkach,
6. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łąkorzu,
7. Szkoła Podstawowa w Nieżywięciu,
8. Szkoła Podstawowa im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Radzyniu Chełmińskim,
9. Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Lesińskiego w Słupie,
10. Szkoła Podstawowa w Świeciu n/Osą.
33 uczestników z klas 6-8 szkół podstawowych w części pierwszej konkursu rywalizowało indywidualnie, walcząc o zajęcie trzech pierwszych miejsc. Rozgrywka była wyrównana, a uczniowie wykazywali się wysokim poziomem wiedzy z zakresu historii Polski, Szwecji oraz krajów sąsiednich w latach panowania dynastii Wazów, postaci Anny Wazówny – jej życia, działalności i osiągnięć oraz podstaw ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Po blisko 2 godzinach i zadaniu 360 pytań rozgrywka została rozstrzygnięta: miejsce 1. zajął Dominik Laskowski ze Szkoły Podstawowej w Nieżywieciu, na drugim miejscu uplasowała się Wiktoria Kiedrowska ze Szkoły Podstawowej w Jabłonowie Pomorskim, natomiast 3. Miejsce przypadło w udziale Przemysławowi Malinowskiemu ze Szkoły Podstawowej w Grucie. Decyzją Komisji Konkursowej wyróżniony został uczestnik na miejscu 4 – Fabian Grzywacz ze Szkoły Podstawowej w Radzyniu Chełmińskim.
W drugiej części konkursu uczestnicy drużynowo rozwiązywali m.in. krzyżówkę poświęconą Annie Wazównie oraz odpowiadali na pytania do mapki konturowej Rzeczypospolitej w XVII w. i drzewa genealogicznego Jagiellonów oraz Wazów. Spośród 11 drużyn na miejscu 1 i 2 uplasowały się dwie drużyny reprezentujące Szkołę Podstawową z Radzynia Chełmińskiego, natomiast na miejscu 3ex aequo sklasyfikowane zostały drużyny ze szkół podstawowych z Gruty, Jabłonowa Pomorskiego, Nieżywiecia i Łąkorza.
Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Senatora RP Ryszarda Bobera, Starostę Brodnickiego Pana Pawła Szramkę, Burmistrza Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie oraz Radę Rodziców przy Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim. Przez cały czas trwania rywalizacji uczestnikom kibicowali zaproszeni goście: wiceprzewodniczący Rady Powiatu Brodnickiego i zarazem przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Radzie Powiatu Pan Piotr Grążawski oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Pani Dorota Bibik.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wykazanie się wiedzą i umiejętnościami. Pokazaliście, że historia Polski i Szwecji oraz postać Anny Wazówny jest Wam bliska. Dziękujemy za udział i przyjęcie zaproszenia do udziału w konkursie organizowanym przez naszą szkołę. Gratulujemy zwycięzcom, wszystkim nagrodzonym oraz nauczycielom za trud włożony w przygotowanie do udziału w konkursie. Jesteśmy przekonani, że poprzez taką formę edukacji przyczynimy się do pogłębiania znajomości historii ojczystej, w tym lokalnej i regionalnej oraz kształtujemy nasz patriotyzm.

















