Notice: Funkcja _load_textdomain_just_in_time została wywołana nieprawidłowo. Ładowanie tłumaczenia dla domeny fluida zostało uruchomione zbyt wcześnie. Zwykle jest to wskaźnik, że jakiś kod we wtyczce lub motywie działa zbyt wcześnie. Tłumaczenia powinny zostać załadowane podczas akcji init lub później. Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 6.7.0.) in /home/ensprba/www/wp-includes/functions.php on line 6114
Jest już niepodległa... - ZESPÓŁ SZKÓŁ W JABŁONOWIE POMORSKIM
Liceum Ogólnokształcące. Technikum. Szkoła Branżowa
 
Jest już niepodległa…

Jest już niepodległa…

W piątek 8 listopada br. w Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez nauczycieli: pana Dariusza Maślińskiego i panią Karolinę Pasternacką.
Centralną i najważniejszą część dekoracji stanowiły wyeksponowane na sztalugach hasła: Bóg, Honor, Ojczyzna, Patriotyzm, Wolność, Naród. Te znaczące słowa o wydźwięku patriotycznym zostały przystrojone barwami narodowymi. Honorową wartę pełnili uczniowie klasy 1b Technikum: Paweł Pietrzak, Igor Damaziak, Jakub Ochab, Nikodem Worytko, Nikodem Paga, Bartosz Piotrowski i Dawid Tracki.
Na początku głos zabrała dyrektor szkoły – pani Barbara Bober, która podkreśliła wagę wydarzeń sprzed 101 lat. Przypomniała młodemu pokoleniu wartość ofiary złożonej przez naszych przodków, bo dzięki niej nasz kraj odzyskał wolność i niepodległość. Poprosiła uczniów, aby zawsze pamiętali, że Polska – nasza Ojczyzna jest dla jej obywateli najcenniejszym skarbem.
Punktualnie o godzinie 11.11 cała społeczność uczniowska i nauczycielska przyłączyła się do zainicjowanej przez MEN ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Odśpiewano pełną wersję Mazurka Dąbrowskiego, który zaintonowała nauczycielka muzyki – pani Iwona Wieczorek.
Ważną część apelu stanowiła nietypowa lekcja historii. Oddano bowiem głos żywej historii, która przemówiła bogactwem ruchomych obrazów – pokazano sytuację w kraju ponad wiek temu i bohaterów tamtych czasów. Pierwszy film był poświęcony Ojcom Niepodległości i wydarzeniom, które doprowadziły do pamiętnego dnia 11.11.1918 r. – dnia odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. W drugim pokazano powrót Pomorza do Macierzy, bo już za kilka miesięcy – w styczniu i lutym 2020 roku będziemy świętować 100-lecie tego wydarzenia. Trzeci film „By nie zatarł czas…” został zrealizowany przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły w 2012 roku z okazji 94 rocznicy odzyskania niepodległości i był zaprezentowany podczas apelu w szkole, a także podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Brodnicy władzom samorządowym i zaproszonym gościom.
Kolejnym punktem programu było przedstawienie uczniom klas pierwszych i przypomnienie uczniom klas starszych zobowiązań, zawartych w Kodeksie Postaw Patriotycznych, przyjętych przez szkolną społeczność 9 listopada ubiegłego roku w stulecie odzyskania niepodległości.
Na zakończenie Sandra Kostyra, Tymoteusz Moczadło i Daria Szczech omówili sens słów: Bóg, Honor, Ojczyzna, a Hubert Kurgan, Wiktoria Dzierżewicz i Kacper Strzelecki sens słów: Patriotyzm, Wolność, Naród. Dzięki temu stały się bliższe każdemu uczestnikowi apelu, bo wyrażały istotę osobistego i zbiorowego patriotyzmu.
Uczennice prowadzące uroczystość: Daria Gołębiewska i Aleksandra Kalinowska pożegnały zebranych.

Kodeks Postaw Patriotycznych
Kochać naszą Ojczyznę.
Poznawać jej historię i odnosić się do niej z szacunkiem.
Pamiętać o świętach i rocznicach historycznych.
Pamiętać o polskich bohaterach narodowych i ważnych postaciach historii lokalnej.
Czuć dumę z sukcesów Polski.
Przestrzegać prawa.
Reprezentować postawy obywatelskie poprzez uczestniczenie w wyborach.
Angażować się w inicjatywy na rzecz społeczeństwa i społeczności lokalnej.
Wspierać dobroczynność i pomagać słabszym oraz potrzebującym.
Przyczyniać się do rozwoju polskiej gospodarki.
W miarę potrzeb i możliwości kupować polskie produkty.
Być przedsiębiorczym i wkładać serce w swoje działania.
Pracować wytrwale i uczciwie.
Sumiennie wypełniać obowiązki szkolne.
Dbać o swoje otoczenie i środowisko naturalne.
Używać poprawnie naszego ojczystego języka.
Dbać o polskie tradycje, zwyczaje i obyczaje.
Wychowywać swoje dzieci w duchu patriotyzmu i szacunku do polskiej historii.
Dbać o swój rozwój – zarówno ciała, jak i ducha.
Walczyć ze swoimi słabościami.
Być uprzejmym dla innych.
Być prawdomównym i dotrzymywać danego słowa.