Etap okręgowy Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”

W dniu 3 kwietnia 2023 r. w Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim odbył się II etap Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej”. Turniej jest organizowany pod patronatem honorowym Marszałka Senatu RP z okazji 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP. Organizacją i przebiegiem zajmuje się Kancelaria Senatu, wraz z Senatorami z poszczególnych okręgów. Do etapu okręgowego przystąpili uczniowie – zwycięzcy etapu szkolnego ze szkół ponadpodstawowych znajdujących się w okręgu wyborczym nr 12, którego reprezentantem jest Senator RP Pan Ryszard Bober. Celem turnieju jest popularyzowanie wiedzy na temat historii i funkcjonowania Senatu RP, poszerzanie wiedzy o roli i znaczeniu Senatu RP w polskim systemie konstytucyjnym, przybliżenie postaci senatorów w szczególności z okresu II Rzeczypospolitej, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich, wpajanie szacunku i przywiązania do historii i tradycji, a także zachęcanie uczniów do aktywności, rozwijania zainteresowań oraz uzdolnień, tworzenie możliwości do współzawodnictwa uczniów i szkół. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 14 uczniów reprezentujących następujące szkoły ponadpodstawowe: Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim, I Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy, III Liceum Ogólnokształcące w Brodnicy, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy, Zespół Szkół Rolniczych w Grudziądzu, I Liceum Ogólnokształcące w Grudziądzu.

Uczestnicy rozwiązywali test składający się z 40 pytań zgodnych z zakresem tematycznym zaproponowanym przez organizatorów i tożsamych z celami turnieju. Zgodnie z regulaminem wyłoniono zwycięzcę etapu okręgowego – został nim Grzegorz Wysakowski reprezentujący Zespół Szkół Rolniczych w Grudziądzu. Uczeń ten otrzymuje awans do finału turnieju, który odbędzie się 18 kwietnia 2023 r. w Warszawie w gmachu Senatu RP.

Okręgowa Komisja Konkursowa przyznała także trzy wyróżnienia, dla: Natalii Andrzejewskiej z I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy, Oliwii Sternickiej z III Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy oraz Michała Szwarackiego z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy. Zwycięzcy gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach turniejowych. Wyróżnionym i pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i życzymy dalszego rozwijania pasji