Uroczysty apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3. Maja
27. kwietnia 2017 roku w szkole odbyła się uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Prowadzący apel uczniowie, Natalia Kłosowska i Maciej Schröter, przedstawili najważniejsze założenia i znaczenie Konstytucji proklamowanej 3. maja 1791 roku. Przypomnieli również inne ważne dla naszej Ojczyzny wydarzenia, których rocznice obchodzimy co roku wiosną: Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz Dzień Flagi RP.
Tegoroczne spotkanie miało nieco inną formę niż zazwyczaj, bowiem połączone było z finałem Szkolnego Konkursu Historycznego pod hasłem: „Patriotyzm: pamięć i tożsamość”, przygotowanego przez nauczycieli naszej szkoły: Ewę Rzepkę, Dariusza Maślińskiego i Karolinę Pasternacką, którzy zasiedli też w jury oceniających odpowiedzi uczniów. Młodzież zainteresowana historią naszego państwa musiała się zmierzyć z pytaniami obejmującymi cztery kategorie: „Żołnierze Wyklęci”, „Zbrodnia w Katyniu”, „Symbole narodowe” i „Konstytucja Trzeciego Maja”; wśród zagadnień pojawiły się również pytania w formie graficznej, związane z malarstwem i sztuką patriotyczną. Ta rozgrywka pozwoliła na wyłonienie trzech uczestników ścisłego finału, którzy zawalczyli o tytuł mistrza i dwa tytuły wicemistrzów. Ostatecznie na podium znaleźli się: Damian Michalak z klasy I Liceum Ogólnokształcącego jako mistrz oraz Oliwia Gołębiewska z klasy II Liceum Ogólnokształcącego i Paweł Pankowski z klasy III Liceum Ogólnokształcącego jako wicemistrzowie.
Dzięki temu wydarzeniu wszyscy zgromadzeni, zarówno uczestnicy konkursu, jak i obserwujący ich zmagania nauczyciele i uczniowie, mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę historyczną oraz, co najważniejsze, utrwalić pamięć o bohaterach, dla których zawsze była ważna wolność kraju, czemu dawali wyraz przez swoje bohaterstwo, ale i przez codzienny trud.
Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Barbara Bober oraz prowadzący apel podkreślili, iż patriotyzm to pamięć o walczących o wolność i niepodległość Polski, a przede wszystkim nasza tożsamość – ponieważ na to, kim dziś jesteśmy, ma wpływ to, co działo się kiedyś.