Liceum Ogólnokształcące. Technikum. Szkoła Branżowa
 
„Wazowie na polskim tronie”

„Wazowie na polskim tronie”

Jak nazywała się matka Zygmunta III Wazy?, Gdzie urodziła się Anna Wazówna?, Kim dla Anny Wazówny była Bona Sforza? Kogo zagrał Władysław Hańcza w ekranizacji „Potopu” H. Sienkiewicza? Na te i ponad 300 innych pytań odpowiadali uczestnicy Międzyszkolnego Konkursu Historycznego „Wazowie na polskim tronie” zorganizowanego pod honorowym patronatem Senatora RP Ryszarda Bobera i Pana Pawła Szramki Starosty Brodnickiego w Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim 16 kwietnia 2025r. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach Roku Królewny Anny Wazówny w Powiecie Brodnickim dla uczczenia czterechsetlecia śmierci królewny Anny – siostry króla Zygmunta III Wazy, kobiety wielkiego formatu, prawdziwej ikony swoich czasów, która jako starościna brodnicka ściśle związała się z naszym regionem. Zaproszenie do udziału w konkursie przyjęły szkoły podstawowe:

Zaproszenia do konkursu przyjęły następujące szkoły:

1. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Biskupcu,

2. Szkoła Podstawowa nr 3, im. Władysława Jagiełły w Brodnicy,

3. Szkoła Podstawowa im. płk Floriana Laskowskiego w Grucie,

4. Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Jabłonowie Pomorskim,

5. Szkoła Podstawowa im.  Henryka Sienkiewicza w Książkach,

6. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łąkorzu,

7. Szkoła Podstawowa w Nieżywięciu,

8. Szkoła Podstawowa im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Radzyniu Chełmińskim,

9. Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Lesińskiego w Słupie,

10. Szkoła Podstawowa w Świeciu n/Osą.

33 uczestników z klas 6-8 szkół podstawowych w części pierwszej konkursu rywalizowało indywidualnie, walcząc o zajęcie trzech pierwszych miejsc. Rozgrywka była wyrównana, a uczniowie wykazywali się wysokim poziomem wiedzy z zakresu historii Polski, Szwecji oraz krajów sąsiednich w latach panowania dynastii Wazów, postaci Anny Wazówny – jej życia, działalności i osiągnięć oraz podstaw ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Po blisko 2 godzinach i zadaniu 360 pytań rozgrywka została rozstrzygnięta: miejsce 1. zajął Dominik Laskowski ze Szkoły Podstawowej w Nieżywieciu, na drugim miejscu uplasowała się Wiktoria Kiedrowska ze Szkoły Podstawowej w Jabłonowie Pomorskim, natomiast 3. Miejsce przypadło w udziale Przemysławowi Malinowskiemu ze Szkoły Podstawowej w Grucie. Decyzją Komisji Konkursowej wyróżniony został uczestnik na miejscu 4 – Fabian Grzywacz ze Szkoły Podstawowej w Radzyniu Chełmińskim.

W drugiej części konkursu uczestnicy drużynowo rozwiązywali m.in. krzyżówkę poświęconą Annie Wazównie oraz odpowiadali na pytania do mapki konturowej Rzeczypospolitej w XVII w. i drzewa genealogicznego Jagiellonów oraz Wazów. Spośród 11 drużyn na miejscu 1 i 2 uplasowały się dwie drużyny reprezentujące Szkołę Podstawową z Radzynia Chełmińskiego, natomiast na miejscu 3ex aequo sklasyfikowane zostały drużyny ze szkół podstawowych z Gruty, Jabłonowa Pomorskiego, Nieżywiecia i Łąkorza.

Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Senatora RP Ryszarda Bobera, Starostę Brodnickiego Pana Pawła Szramkę, Burmistrza Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie oraz Radę Rodziców przy Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim. Przez cały czas trwania rywalizacji uczestnikom kibicowali zaproszeni goście: wiceprzewodniczący Rady Powiatu Brodnickiego i zarazem przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Radzie Powiatu Pan Piotr Grążawski oraz Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Pani Dorota Bibik.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wykazanie się wiedzą i umiejętnościami. Pokazaliście, że historia Polski i Szwecji oraz postać Anny Wazówny jest Wam bliska. Dziękujemy za udział i przyjęcie zaproszenia do udziału w konkursie organizowanym przez naszą szkołę. Gratulujemy zwycięzcom, wszystkim nagrodzonym oraz nauczycielom za trud włożony w przygotowanie do udziału w konkursie. Jesteśmy przekonani, że poprzez taką formę edukacji przyczynimy się do pogłębiania znajomości historii ojczystej, w tym lokalnej i regionalnej oraz kształtujemy nasz patriotyzm.