Liceum Ogólnokształcące. Technikum. Szkoła Branżowa
 
ZESPÓŁ SZKÓŁ W JABŁONOWIE POMORSKIM

PROJEKT ZAGRANICZNYCH PRAKTYK ZAWODOWYCH

W ramach Projektu „Zbieramy nowe europejskie doświadczenia w czasie praktyk zawodowych” uczniowie Technikum od 20 kwietnia 2022 r.  odbywali 4-tygodniowe praktyki w Turyngii (Niemcy). Projekt był skierowany do uczniów klasy drugiej i trzeciej kształcących się w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik logistyk.
Był to kolejny projekt realizowany w ramach unijnego programu mobilności edukacyjnej, wymiany dobrych praktyk i tworzeniu partnerstw strategicznych – Erasmus+.

Głównym celem Projektu było podniesienie praktycznych umiejętności zawodowych uczniów, rozwijanie ich kompetencji społecznych i językowych
oraz zwiększenie mobilności zawodowej i społecznej przyszłych absolwentów.

Miejsca odbywania praktyk

Przedsiębiorstwa, w których praktyki odbywali uczniowie kształcących się w zawodzie technik żywienie i usług gastronomicznych:
Hotel Stadt Mühlhausen https://www.berghotel-oberhof.de/
Jest to hotel w położony jest na obrzeżach miasta Mühlhausen (Turyngia), bogatego w liczne zabytki powstałe już w czasach średniowiecza. Duża restauracja jest otwarta także na gości spoza hotelu i oferuje dania kuchni międzynarodowej oraz usługi cateringowe. Hotel dysponuje siłownią, kortami tenisowymi, salą do squasha i polem do gry w badmintona.
Hotel Residenz https://residenz-frankenhausen.de/
Ten czterogwiazdkowy hotel w miejscowości uzdrowiskowej Bad Frankenhausen, położony na południowym zboczu pasma górskiego Kyffhäuser, stanowi doskonałą bazę wypadową do odkrywania malowniczych okolic uzdrowiska.  Hotelowa restauracja serwuje tradycyjne specjały z Turyngii. Hotelowe spa VenusVital jest wyposażone w kryty basen, saunę i rzymską łaźnię parową. Działa tu także strefa wellness, w której oferowane są różnego rodzaju masaże i zabiegi kosmetyczne. Do dyspozycji gości jest także sauna.

Dla technika logistyka miejscem praktyk było:
Centrum Logistyczne Storch-Ciret Logistics GmbH https://www.storch-ciret.com/pl/o-nas/logistyka
Firma posiada siedzibę w Berka/Werra oraz filię w Vacha (ok. 35 km od Eisenach). Centrum oferuje swoim klientom szeroko rozumiane usługi logistyczne. Przejmuje od klientów zadania ważne dla sukcesu ich przedsiębiorstw, takie jak magazynowanie, przeładunek, załadunek i przewóz towarów. Głównym zadaniem przedsiębiorstwa jest obsługa logistyczna firm Storch i Colorexpert działających w branży farb i lakierów.

W drodze na praktyki uczniowie zatrzymali się w Dreźnie. Po tym historycznym mieście oprowadzał ich przewodnik.

Żywieniowcy” odbywający praktyki w hotelach w czasie wolnym korzystali z atrakcji hotelowego spa i zwiedzali okoliczne miasta i miejscowości.
„Logistycy” w wolnym czasie zwiedzali miasto Eisenach i jego okolice.
Szczególnymi atrakcjami były dla nich wyprawy na zamek Warburg, do Parku Narodowego Hanich i Wąwozu Smoka Drachenschlucht.