Liceum Ogólnokształcące. Technikum. Szkoła Branżowa

ZESPÓŁ SZKÓŁ W JABŁONOWIE POMORSKIM

Praktyki zagraniczne

PROJEKT ZAGRANICZNYCH PRAKTYK ZAWODOWYCH

Od 31 grudnia 2020 r. nasza Szkoła realizuje Projekt „Zbieramy nowe europejskie doświadczenia w czasie praktyk zawodowych”.

W ramach Projektu uczniowie Technikum odbywają praktyki zawodowe w Turyngii (Niemcy) . Projekt skierowany jest do uczniów kształcących się w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik logistyk. Na realizację Projektu szkoła pozyskała środki z Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Uczniowie wyjadą na czterotygodniowe praktyki w dwóch 10-osobowych grupach.  Pierwsza grupa będzie przebywała na praktykach od 20 kwietnia do 18 maja 2022 r. Druga grupa wyjedzie w listopadzie 2022 r.

Głównym celem Projektu jest podniesienie praktycznych umiejętności zawodowych uczniów, rozwijanie ich kompetencji społecznych i językowych oraz zwiększenie mobilności zawodowej i społecznej przyszłych absolwentów.

Rekrutacja do udziału w Projekcie dla I grupy rozpocznie się 10 lutego 2022 r. Wypełniony formularz zgłoszeniowy należy złożyć w sekretariacie szkoły do najbliższego poniedziałku, tj.14 lutego br. Druki formularzy zgłoszeniowych można pobrać poniżej lub odebrać w sekretariacie szkoły.

Formularz zgłoszeniowy:

formularz zgłoszeniowy_ERASMUS_2022 (PDF)

formularz zgłoszeniowy_ERASMUS_2022 (WORD)

Regulaminem rekrutacji do Projektu:

Regulamin rekrutacji_ERASMUS_2022 (WORD)

Regulamin rekrutacji_ERASMUS_2022 (PDF)

Miejsca odbywania praktyk

Przedsiębiorstwa praktyk dla uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienie i usług gastronomicznych:

• Kulturhotel Kaiserhof

Kultur-Hotel Kaiserhof in Bad Liebenstein

Hotel znajduje się w centrum miejscowości uzdrowiskowej Bad Liebenstein. Posiada standard czterech gwiazdek i dysponuje 70 pokojami z łazienkami. Hotelowa restauracja oferuje kursy gotowania, catering oraz indywidualne menu na organizowane w jej pomieszczeniach imprezy. Szef kuchni Sandro Splettstößer specjalizuje się w daniach kuchni niemieckiej i włoskiej. Działa tu także strefa wellness, w której oferowane są różnego rodzaju masaże i zabiegi kosmetyczne. Do dyspozycji gości jest także sauna. Uczniowie mogą korzystać z basenu Domu Kuracjusza, który połączony jest z hotelem przejściem nadziemnym. Rodzina Nichterlein, która jest zarządcą hotelu, w nagrodę za dobrą pracę praktykantów zabiera ich na wycieczki w dni wolne do Eisenach, Erfurtu, Gothy i innych miast w pobliżu.

• Waldhotel Berghof w Luisenthal

Jest to czterogwiazdkowy hotel położony w Lesie Turyńskim. Goście hotelu i praktykanci mogą korzystać z sauny, siłowni i basenu. Hotel posiada ponad 100 pokoi i liczne sale konferencyjne, co przyciąga duże grupy, konferencje itp. Hotel znajduje się w niedalekiej odległości od miejscowości Oberhof – centrum sportów zimowych w Turyngii oraz miasta Ohrdruf z fabryką i sklepikiem firmy Storck – oferująca znane również w Polsce słodycze. Restauracja hotelowa oferuje szereg regionalnych przysmaków z Turyngii i międzynarodowe specjały.

• Hotel Stadt Mühlhausen

Für einen unvergesslichen Urlaub in Thüringen!

Jest to hotel w położony jest na obrzeżach miasta Mühlhausen (Turyngia), bogatego w liczne zabytki powstałe już w czasach średniowiecza. Duża restauracja jest otwarta także na gości spoza hotelu i oferuje dania kuchni międzynarodowej oraz usługi cateringowe.

Hotel dysponuje siłownią, kortami tenisowymi, salą do squasha i polem do gry w badmintona.

Wszystkie powyższe przedsiębiorstwa posiadają wysoki poziom oferowanych usług hotelarsko-gastronomicznych. Z każdego hotelu możliwy jest dojazd autobusami do miejscowości Eisenach, żeby w trakcie dnia wolnego spotkać się z logistykami lub opiekunem.

Dla technika logistyka miejscem praktyk będzie Centrum Logistyczne Storch-Ciret Logistics GmbH (LINK), które od ponad 12 lat przyjmuje na praktyki uczniów z różnych krajów europejskich. Firma posiada siedzibę w Berka/Werra oraz filię w Vacha (ok. 35 km od Eisenach). Centrum oferuje swoim klientom szeroko rozumiane usługi logistyczne. Przejmuje od klientów zadania ważne dla sukcesu ich przedsiębiorstw, takie jak magazynowanie, przeładunek, załadunek i przewóz towarów. Głównym zadaniem przedsiębiorstwa jest obsługa logistyczna firm Storch i Colorexpert działających w branży farb i lakierów. W zależności od zleceń 4 uczniów będzie pracować w tym samym oddziale firmy lub w parach w obu magazynach.

Wszystkie zakłady praktyk mają duże doświadczenie w kształceniu polskich praktykantów w ramach europejskich projektów mobilności. Każdy z partnerów posiada upoważnienie do przyjmowania na praktyki niemieckich uczniów zawodu uczących się w ramach dualnego systemu kształcenia. Opiekunami merytorycznymi praktykantów są osoby posiadające odpowiednie umiejętności i kwalifikacje do kształcenia zawodowego w przedsiębiorstwach. We wszystkich instytucjach przyjmujących praktykują lub są zatrudnieni na stałe pracownicy z zagranicy, dzięki czemu nasi uczniowie poznają pracę w międzynarodowym środowisku.