Dzień Mundurowca w Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim

Święto klas mundurowych, czyli Dzień Mundurowca jest uroczyście obchodzony w naszej szkole od kilku lat. W tym roku obchody miały szczególny charakter, ponieważ dzięki wsparciu Zarządu Powiatu na  czele ze Starostą Brodnickim – Piotrem Boińskim szkoła realizuje pilotażowy program pod nazwą Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe. Program powstał z  inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej i ma na celu wsparcie wytypowanych placówek oświatowych w zakresie spójnego i aktualnie obowiązującego w Siłach Zbrojnych RP szkolenia wojskowego.

Ślubowanie

Było kulminacyjnym punktem obchodów, które miały miejsce 29 listopada 2019 r. w piątek.  Ten właśnie dzień został wybrany Dniem Mundurowca na wzór Dnia Podchorążego w szkolnictwie wojskowym. Do ślubowania przystąpiło 56 uczniów pierwszej klas mundurowej po gimnazjum, pierwszej klasy mundurowej po szkole podstawowej i pierwszej klasy technikum. Wszyscy oni otrzymali legitymację i uzyskali tytuł młodszego kadeta.

Pokazy

Przedstawiono podstawowe elementy musztry. Kadeci zaprezentowali również umiejętności z zakresu taktyk: zielonej i czarnej oraz pokazy z bronią długą i krótką. Gwoździem programu było „profesjonalne obezwładnienie zamachowca”, który „uprowadził jedną z uczennic”. Po tym wspaniałym show kadeci zaprezentowali scenkę-skecz, by rozluźnić atmosferę na widowni.

Goście

Uroczystość uświetnili swoją obecnością: Starosta Brodnicki – Piotr Boiński, podporucznik Adrianna Srugarek – przedstawiciel 4. Pułku Chemicznego w Brodnicy,  porucznik Grzegorz Ostrowski z  Wojskowej Komendy Uzupełnień w Brodnicy, aspirant sztabowy Mariusz Jarzynka – Naczelnik Wydziału Kryminalnego  Powiatowej Komendy Policji w  Brodnicy, kapitan Mariusz Klakus – przedstawiciel  Państwowej Straży Pożarnej  w Brodnicy, Kazimierz Janicki –  członek Związku Oficerów Rezerwy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Najśmielsze oczekiwania organizatorów przeszła liczba rodziców, ponad dwustu,  przybyłych na uroczystość ślubowania swoich pociech. Liczną grupę stanowili także absolwenci klas mundurowych.

Życzenia

Dyrektor Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim w okolicznościowym przemówieniu skłoniła uczniów do refleksji na temat  ich roli w szkole i w życiu. Życzyła kadetom wspaniałego rozwoju zdolności i talentów oraz odpowiedzialnej postawy godnej ucznia klasy mundurowej. Starosta Brodnicki – Piotr Boiński odwołał się do słów: Bóg, Honor, Ojczyzna i życzył młodzieży, by te słowa wyznaczały kierunek do osiągania kolejnych celów i sukcesów.

Małe co nieco

Miłe chwile spędzili świeżo upieczeni kadeci wraz z rodzicami i zaproszonymi gośćmi przy kawie i cieście. Młodzież mogła ochłonąć po pierwszej turze, a rodzice chętnie rozmawiali z opiekunem młodzieży i głównym organizatorem uroczystości – kapitanem Sławomirem Żochowskim.

Noc w szkole

To nazwa przedsięwzięcia pod kryptonimem Jabłonowo nocą, czyli druga tura obchodów Dnia Mundurowca.Po apelu ewidencyjnym kadeci zostali podzieleni na drużyny i rozpoczęła się rywalizacja. Najpierw odbyły się rozgrywki w piłce siatkowej. Zwycięzcy mieli zaszczyt zagrać mecz z drużyną składającą się z absolwentów mundurówki. Około północy rozpoczęły się manewry na terenie  miasteczka Jabłonowo. Każda drużyna musiała rozwiązać 9 zadań. Począwszy od pierwszego, w każdym kolejnym były ukryte  wskazówki do rozwiązania następnego. Zmagania zakończyły się o piątej rano. Nikt z uczestników nie miał już sił ani na zaprawę, ani na śniadanie. Do godziny siódmej zmęczeni, ale zadowoleni kadeci opuścili teren szkoły, kończąc obchody Dnia Mundurowca w naszej szkole.