A przecież nie cały umieram… To, co we mnie niezniszczalne, trwa.


Tak za Janem Pawłem II mógłby powiedzieć każdy zmarły, którego grób odwiedzili uczniowie Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta”.
W miniony czwartek została przeprowadzona w naszej szkole przez wolontariuszy z Samorządu Uczniowskiego zbiórka na zakup kwiatów i zniczy. Uczennice klasy II Technikum: Karolina Berent, Julia Brzozowska, Kinga Korczyńska, Sandra Kordella i Daria Szczech wraz z opiekunkami: panią Karoliną Pasternacką i panią Małgorzatą Modrzejewską odwiedziły kilka ważnych miejsc pamięci w naszej gminie w piątek 25 października. Na cmentarzu w Jabłonowie Zamku posprzątały opuszczone i zaniedbane groby oraz zapaliły znicze. Uporządkowały miejsce pamięci w Buku Góralskim i oddały hołd 12 rolnikom poległym w czasie II wojny światowej. Złożyły kwiaty Patronce naszego miasta – błogosławionej Marii Karłowskiej na jej pomniku w centrum Jabłonowa.
Pamiętano również o nauczycielce języka angielskiego – pani Larysie Chekanowej zmarłej 2 listopada ubiegłego roku. Ośmiosobowa grupa uczennic z klasy IV i II Technikum pod opieką pani Magdaleny Seidler odwiedziła jej grób w Toruniu i w imieniu społeczności uczniowskiej i nauczycielskiej położyła kwiaty i zapaliła znicze.
Pamięć jest kluczowym pojęciem każdej kultury – mówił wybitny pisarz Paweł Huelle. Akcja SU pokazuje, że społeczność naszej szkoły, pamiętając i działając, tę kulturę również tworzy.