Konferencja popularnonaukowa

9 września 2019 r.

W poniedziałek, 9 września 2019 roku w Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim odbyła się konferencja popularnonaukowa – „Jabłonowo Pomorskie w kontekście II wojny światowej”. Patronat objął Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko- Pomorskiego Ryszard Bober, Marszałek Województwa Kujawsko- Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Starosta Brodnicki Piotr Boiński. Konferencje poprowadził Dyrektor Muzeum w Brodnicy Pan Marian Marciniak.

Podczas pierwszej części spotkania odbył się wykład pt. „Jabłonowo Pomorskie w latach 1939-1945 w kontekście niemieckiej polityki na ziemiach wcielonych do III Rzeszy” wygłosiła dr Izabela Mazanowska z Delegatury IPN w Bydgoszczy.

 Przed przerwą mieliśmy okazję wysłuchać także wykładu Bartosza Smykowskiego z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, pt. „Działania bojowe dywizjonu myśliwskiego Armii „Pomorze” w kampanii polskiej 1939 r.”.

Po przerwie mieliśmy przyjemność wysłuchać prelekcji lokalnej badaczki i popularyzatorki historii- Ewy Rzepki. Nauczycielka z Zespołu Szkół wJabłonowie Pomorskim wygłosiła prelekcję pt. „Wrzesień 1939 roku we wspomnieniach mieszkańców miasta i gminy Jabłonowo Pomorskie”.

Na koniec uczestnikom konferencji został  zaprezentowany spektakl pt. „Mroczny czas okupacji” w wykonaniu uczniów jabłonowskich szkół.