Wakacyjny obóz astronomiczno-żeglarski w Chorwacji

W  okresie wakacyjnym przedstawiciele 8 najaktywniejszych Astrobaz brali udział w obozie astronomiczno-żeglarskim na wyspie Iż w Chorwacji. 
W gronie tym znalazły się również dwie uczennice Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim: Agnieszka i Paulina Siemińska. Wyjazd do Chorwacji były nagrodą za aktywny udział uczennic w wielu przedsięwzięciach realizowanych w Astrobazie przez ostatni rok szkolny. Ponadto Agnieszka i Paulina wykazywały się znaczącymi sukcesami z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, zdobywając m.in tytuł laureatów Powiatowego Konkursu Matematycznego.Już pierwszego dnia uczestnicy mieli okazję zaobserwować na chorwackim niebie częściowe Zaćmienie Księżyca. W kolejnych dniach poznawali tajniki astronawigacji, uczyli się węzłów i fachowego nazewnictwa, które następnie wykorzystali podczas kursu żeglowania.
Dużą atrakcją była wycieczka kutrem do Parków Narodowych Kornati i Telascica, gdzie podziwiali niezapomniane widoki chorwackich klifów i wysepek malowniczo wyrastających z morza Adriatyckiego; nurkowanie dawało możliwość podziwiania także świata podwodnego. 
W czasie pobytu uczniowie zwiedzili również miejscowości Veli Iż i Zadar. Nie zabrakło również czasu na odpoczynek w postaci kąpieli w ciepłym morzu i plażowania. Pobyt był zorganizowany i sfinansowany przez Urząd Marszałkowski w Toruniu.