Wyjazd i konkurs ekologiczny

W dniach 16-17 października 2017 r. pięcioosobowa grupa uczniów Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim wzięła udział w IX Powiatowym Konkursie Ekologicznym. W tym roku uczniowie szkół powiatu brodnickiego udali się na Żuławy Wiślane. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie miejscowości Kadyny położonej nad Zalewem Wiślanym.
Czasy świetności przypadają na przełom XIX i XX w., kiedy Cesarz Wilhelm nakazał budowę w Kadynach letniej rezydencji cesarskiej. Podczas spaceru mieliśmy okazję zapoznać się z zabytkowym układem ruralistycznym wsi, zespołem klasztornym franciszkanów czy zwiedzić zespół pałacowy i folwarczny, w którym obecnie znajduje się stadnina koni. Następnie wraz z przewodnikiem udaliśmy
się do Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Obszar parku obejmuje najciekawsze fragmenty Wysoczyzny Elbląskiej porośnięte głównie lasami bukowymi.
Mimo położenia na przeciwległym krańcu Polski ma cechy obszaru górskiego, o czym świadczy choćby roślinność – żebrowiec górski czy pióropusznik strusi.
Ponadto Wysoczyzna Elbląska zaskakuje bogactwem form terenowych, zwłaszcza wąwozów i jarów, w których daje się słyszeć szum malowniczych, górskich w charakterze, strumieni i potoków. Ostatnim punktem wędrówki po parku był Dąb Bażyńskiego – 700-letni dąb szypułkowy, jedno z najstarszych drzew w Polsce.
Po wysiłku fizycznym przyszedł czas na wysiłek umysłowy. W konkursie ekologicznym wyróżnienia otrzymali uczniowie naszej szkoły: Kamil Dzwoniarski (klasa III T) i Patryk Korzeniak (klasa II LO). Dzień zakończyło nocne zwiedzanie odrestaurowanej starówki Elbląga.
Następnego dnia udaliśmy się do Fromborka, w którym zwiedziliśmy Muzeum Mikołaja Kopernika oraz Bazylikę Archikatedralną Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja oraz udaliśmy się nad Zalew. Dwudniową wycieczkę zakończyliśmy w depresji…w Raczkach Elbląskich, najniżej położnym miejscu w Polsce:).
Organizatorami konkursu było Brodnickie Towarzystwo Przyrodnicze wraz z CKZiU w Brodnicy.Nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Brodnicy oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Opiekunem uczniów był p. Marcin Motofa.

więcej foto na:   https://photos.app.goo.gl/Jp4M4Q9D02W2MgEN2

OLYMPUS DIGITAL CAMERA