Znajdujesz się w:  Zaczynamy
Serdecznie witamy!

witamy

Zaćmienie Słońca
Image  To niezwykłe zjawisko astronomiczne  mogliśmy zaobserwować  w piątek  20 marca 2015r. Tego dnia w maksimum zjawiska około  75 procent  tarczy naszej gwiazdy dziennej  przesłonił  Księżyc. Zaćmienie Słońca następuje, gdy Księżyc przesłania tarczę słoneczną. W zależności od położenia obserwatora może być ono obserwowane jako zaćmienie całkowite, gdy znajdujemy się w cieniu Księżyca lub częściowe, gdy znajdujemy się w jego półcieniu. Warto było skorzystać z okazji, bowiem kolejne tak głębokie zaćmienie Słońca nad Polską będzie widoczne dopiero w 2026 roku, natomiast na całkowite zaćmienie będziemy  musieli  poczekać aż do 2135 roku.

Twórcy systemu Combat 56 w Zespole Szkół
Image  W ramach zajęć specjalistycznych z bezpieczeństwa narodowego w Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim na zaproszenie kpt. Sławomira Żochowskiego odbyło się spotkanie kadetów klas mundurowych z twórcą systemu COMBAT 56 oraz organizatorem selekcji, mjr Arkadiuszem Kupsem wraz z instruktorem systemu combat 56 Rafałem Barczyńskim z sekcji toruńskiej.
System „combat 56” to system walki kontaktowej, który w założeniu przeznaczony jest do szybkiej eliminacji przeciwnika. Stosowany w wojskach specjalnych. „Selekcja” znana z programów telewizyjnych jako impreza dla twardzieli, czyli nic innego jak szkoła przetrwania w ekstremalnych warunkach przy ekstremalnym wysiłku.

O astronomii w Bielicach
Image  Na zaproszenie Dyrekcji  Zespołu Szkół w Bielicach w piątek 13 marca 2015r. odbyła się „Noc  z astronomią”. Podczas wieczornego  spotkania uczniowie klas I i II gimnazjum poznali  budowę teleskopów astronomicznych, wysłuchali prelekcji  na temat budowy i formowania się Wszechświata. Niestety,  niesprzyjające  warunki pogodowe uniemożliwiły wykonanie obserwacji astronomicznych, na które czekała młodzież.

Zorza polarna
Image  Niezwykłe zjawisko - zorzę polarną można było zaobserwować w nocy z wtorku na środę na naszych szerokościach geograficznych. Zorza polarna powstaje w wyniku wniknięcia cząstek wiatru słonecznego do atmosfery Ziemi, powodując jej świecenie. Jest to zjawisko, które możemy najczęściej obserwować w okolicy biegunów Ziemi, jednak we wtorek wieczorem można je było zaobserwować na mniejszych szerokościach geograficznych. Przyczyną tego był potężny rozbłysk na Słońcu 15 marca. Poniżej zamieszczamy zdjęcia zorzy polarnej wykonanej w Konojadach, przez lokalnych koordynatorów ASTROBAZY funkcjonującej przy Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim: Rafała Laskowskiego i Piotra Biegajskiego. Zachęcamy wszystkich miłośników nocnego nieba do obserwowania północnego horyzontu dzisiejszej nocy, gdyż istnieje szansa na powtórkę zjawiska.

SŁUŻBY MUNDUROWE
SPORT W SZKOLE
- czyli wszystko co powinieneś wiedzieć jeśli chcesz się tutaj znaleźć
- zawody strzeleckie, sztuki walki,  czyli liceum o ukierunkowaniu służby mundurowe - lekkoatletyka, piłka nożna, siatkówka oraz inne wydarzenia sportowe w szkole