Informacja o sposobie i trybie realizacji zadań szkoły w okresie czasowego ograniczenia jej funkcjonowania

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice,

zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493, 530, 564, 657, 781, 872, 891, 952, 1111, 1394 i 1539) przekazuję Państwu informację o sposobie i trybie realizacji zadań szkoły w okresie czasowego ograniczenia jej funkcjonowania:
1. W dniach 26.10.2020 r. – 06.11.2020 r. szkoła jest zamknięta dla petentów. W ważnych, pilnych sprawach w godzinach 8.00 – 16.00 należy kontaktować się ze szkołą telefonicznie: 56 4957000, bądź e-mailowo: zsjablonowo@poczta.onet.pl .
2. Realizacja zadań szkoły odbywa się z użyciem metod i technik kształcenia na odległość przy wykorzystaniu platformy Google G Suite dla Szkół i Uczelni.
3. Podstawowym kanałem komunikacji pomiędzy dyrektorem szkoły, nauczycielami, rodzicami i uczniami jest e-dziennik VULCAN. Uczniowie i nauczyciele logują się, sprawdzają, odczytują wiadomości i komunikaty CODZIENNIE.
4. Nauka na odległość obejmuje wszystkie zajęcia wynikające z ramowego planu nauczania.
5. Nauczyciele realizują tygodniowy zakres treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klas w oparciu o dotychczasowy tygodniowy rozkład zajęć z możliwością jego doraźnej modyfikacji.
6. Jeśli uczeń ma problem z dostępem do komputera czy Internetu, to fakt ten należy zgłosić do wychowawcy klasy, celem ustalenia innej formy dostarczenia niezbędnych materiałów. Wychowawca jest zobowiązany zgłosić informację dyrektorowi szkoły i ustalić z poszczególnymi nauczycielami formę przekazania materiałów do nauki.
7. Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie mogą uczyć się zdalnie w domu, zostanie zorganizowane nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów w szkole). Osoby zainteresowane nauczaniem w szkole kontaktują się z sekretariatem szkoły.
8. Obecność uczniów na zajęciach w trakcie nauczania na odległość jest obowiązkowa i wpisywana do dziennika.
9. Obecność uczniów na zajęciach nauczyciel sprawdza przy wykorzystaniu platformy G Suite, e-dziennika lub innego komunikatora internetowego.
10. Nieobecność na zajęciach jest usprawiedliwiana zgodnie z zasadami przyjętymi w statucie Szkoły. Usprawiedliwienia w dzienniczku ucznia mogą być utrwalone w postaci fotografii cyfrowej i w tej formie przesłane służbową pocztą elektroniczną do wychowawcy klasy.
11. W trakcie realizacji nauczania zdalnego i hybrydowego obowiązują przepisy dotyczące oceniania określone w Statucie Szkoły i PZO.
12. Podczas oceniania pracy zdalnej uczniów nauczyciele uwzględniają ich możliwości psychofizyczne do rozwiązywania określonych zadań w wersji elektronicznej.
13. Na ocenę osiągnięć ucznia z danego przedmiotu nie mogą mieć wpływu czynniki związane z ograniczonym dostępem do sprzętu komputerowego i do Internetu.
14. Jeśli uczeń nie jest w stanie wykonać poleceń nauczyciela w systemie nauczania zdalnego ze względu na ograniczony dostęp do sprzętu komputerowego i do Internetu, nauczyciel ma umożliwić mu wykonanie tych zadań w alternatywny sposób.
15. Na ocenę osiągnięć ucznia z danego przedmiotu nie może mieć wpływu poziom jego kompetencji cyfrowych.
16. Szkoła zapewnia każdemu rodzicowi i uczniowi możliwość konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia za pomocą komunikatora lub innego narzędzia komunikacji elektronicznej. Nauczyciel udziela konsultacji w miarę możliwości czasowych przy zachowaniu 40 godzinnego tygodnia pracy.
17. Comiesięczne konsultacje dla rodziców odbywają się zgodnie z dotychczasowym harmonogramem, tj. w każdą pierwszą środę miesiąca w godz. 16:00 – 18:00. Nauczyciele w tym dniu i w tych godzinach są do dyspozycji rodziców w formie zdalnej (dziennik elektroniczny, telefon, komunikatory internetowe).
18. Konsultacje bezpośrednie w szkole mogą się odbyć tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach po uzyskaniu akceptacji dyrekcji szkoły.
19. Nauczanie zdalne jest realizowane w sposób zapewniający higienę pracy ucznia oraz gwarantujący uczniom bezpieczeństwo pracy w sieci, jak również uwzględniający potrzeby edukacyjne uczniów i ich możliwości psychofizyczne.
Dyrektor Szkoły Barbara Bober