Liceum Ogólnokształcące. Technikum. Szkoła Branżowa
 
„Czytamy Grudzińskiego”– spotkanie okolicznościowe w Zespole Szkół

„Czytamy Grudzińskiego”– spotkanie okolicznościowe w Zespole Szkół

Człowiek nie może żyć nie wiedząc, po co żyje (Gustaw Herling – Grudziński)
2. grudnia 2019 roku w Zespole Szkół w Jabłonowie Pomorskim odbyło się spotkanie dotyczące życia i twórczości Gustawa Herlinga – Grudzińskiego, zorganizowane przez p. Małgorzatę Modrzejewską, nauczyciela-bibliotekarza. Wzięła w nim udział Pani Dyrektor Barbara Bober, p. Magdalena Seidler – nauczyciel języka polskiego oraz przedstawiciele klas poszczególnych typów szkół.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w związku z setną rocznicą jego urodzin. Losy i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego stanowią świadectwo cierpień i czynu człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości – czytamy w uchwale Sejmu. – […] Gustaw Herling Grudziński z niezwykłą odwagą opisuje tragedię człowieka poszukującego moralnego ładu i prawdy.
Zebrani w szkolnej czytelni mieli okazję poznać i przypomnieć sobie istotne i zarazem niezwykle ciekawe fakty z życia, twórczości i działalności tego wybitnego pisarza i publicysty emigracyjnego, więźnia sowieckich łagrów, uczestnika Bitwy pod Monte Cassino, współtwórcy „Kultury” paryskiej.
Podczas spotkania ogłoszono również wyniki Konkursu Pięknego Czytania, który odbył się w listopadzie. Celem Konkursu była popularyzacja wiedzy z zakresu kultury i historii polskiej, popularyzacja literatury pięknej oraz doskonalenie umiejętności głośnego czytania. Uczestnicy wykazywali się umiejętnościami lektorskimi, przedstawiając fragmenty jednego z najsłynniejszych dzieł Grudzińskiego – „Innego świata”.
Jury w składzie: p. Małgorzata Modrzejewska, nauczyciel-bibliotekarz i p. Magdalena Seidler – nauczyciel języka polskiego przyznało następujące miejsca:
I miejsce – Sandra Kordella z klasy II Technikum,
II miejsce ex aequo – Wiktoria Dzierżewicz z klasy III Liceum Ogólnokształcącego i Jakub Kawucha z klasy IB Technikum,
III miejsce – Zuzanna Murawska z klasy IB Technikum.
Przyznano również wyróżnienia, a uzyskały je dwie uczennice: Izabela Hermańska i Natalia Puka z klasy IB Liceum Ogólnokształcącego.
Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.
Komentarze biograficzne, przemówienia pisarza z zasobów internetowych, piękne i nastrojowe pieśni czy barwny pokaz multimedialny sprawiły, że spotkanie całą pewnością stało się pouczającym i niezapomnianym przeżyciem.