Zwycięstwo w Powiatowym Konkursie Ekologicznym

W dniach 18 – 19 października w Jerzwałdzie obyła się X edycja Powiatowego Konkursu Ekologicznego.
Organizatorem było Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy, Starostwo Powiatowe oraz Brodnickie Towarzystwo Przyrodnicze.
W zmaganiach konkursowych uczestniczyli  uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy, Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim i dwie drużyny CKZiU w Brodnicy.
Test został przygotowany przez pracowników Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich.
Podium konkursu zostało całkowicie zdominowane przez uczniów Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim. Pierwsze miejsce zajęły ex aequo:
Sandra Czajka i Paulina Piotrowska (klasa III Technikum), drugie Monika Zakrzewska (klasa III Technikum). Wyróżnienia otrzymali również:
Kamil Dzwoniarski (klasa IV Technikum) oraz Martyna Sobańska (klasa III Technikum). Konkurs ekologiczny to nie tylko rywalizacja, ale też edukacja i integracja młodzieży.
Pierwszego dnia uczestnicy udali się na najwyższe wzniesienie Polski północno-wschodniej – Dylewską Górę, a stamtąd przeszli ścieżką przyrodniczą do rezerwatu „Jezioro Francuskie”. Dużą atrakcją była również wizyta w lapidarium geologicznym, gdzie zaprezentowano ok. 30 eratyków (głazów przetransportowanych ze Skandynawii przez lodowiec). Następnie uczniowie wraz z przewodnikiem udali się do Glaznot, gdzie zwiedzili zabytkowy wiadukt kolejowy, cmentarz i kościół ewangelicki. Ostatnim punktem programu tego dnia był spacer po Ostródzie. W kolejnym dniu uczestnicy odwiedzili wystawę przyrodniczą w siedzibie parku w Jerzwałdzie oraz udali się leśną ścieżką dydaktyczną do rezerwatu „Jasne”. Największą atrakcją tego miejsca jest bezodpływowe jezioro o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie. Całość wyjazdu zakończyła się odwiedzeniem punktu widokowego nad Jeziorakiem w Siemianach.
Opiekunem uczniów był p. Marcin Motofa.
więcej zdjęć pod linkiem: https://photos.app.goo.gl/ZkZ8iuzGkLRdxqVq6