Dzień Patrona w Zespole Szkół

12 października 2018 roku w naszej szkole obchodzono Dzień Edukacji Narodowej oraz Dzień Patrona. Z tej okazji w szkole odbył się uroczysty apel, w którym poza społecznością szkolną uczestniczyli zaproszeni goście: pan Ryszard Bober – Przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego, pan Stanisław Czajkowski – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym w Brodnicy, pan Przemysław Górski – Burmistrz Miasta i Gminy Jabłonowo Pomorskie, pan Mirosław Gaczyński – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jabłonowa Pomorskiego, Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej – Gracjanna Zborała, pani Beata Wasilewska – Przewodnicząca Rady Rodziców oraz rodzice uczniów.

Pani Dyrektor Barbara Bober w swoim przemówieniu odniosła się do ideałów założycieli Komisji Edukacji Narodowej, podkreślając przy tym, iż fakt posiadania takiego Patrona to nie tylko zaszczyt, ale i obowiązek wdrażania idei Komisji: patriotyzmu, miłości do Ojczyzny i własnego Narodu oraz zobowiązanie do pielęgnowania pamięci o jej założycielach. Pani Dyrektor wyraziła przy tym przekonanie, że nasza szkoła przyczynia się do kształtowania mądrych i odpowiedzialnych obywateli miasta i kraju, złożyła też wszystkim nauczycielom i pracownikom serdeczne życzenia z okazji ich święta, dziękując za cały rok owocnej pracy i życząc kolejnych sukcesów w pracy dydaktycznej i wychowawczej. To właśnie pedagodzy – idąc za przywołanymi słowami Stanisława Konarskiego – „dążą nie tylko do rozwijania umysłów za pomocą nauki i umiejętności, lecz przede wszystkim do uszlachetnienia serc i dusz”.

Prowadzące apel uczennice, Wiktoria Latarska i Monika Komorowska, przedstawiły następnie krótki rys historyczny dotyczący działań KEN oraz zmiany w polskim systemie edukacji od okresu utraty niepodległości do czasów współczesnych.

Zgodnie z tradycją kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie klas pierwszych. Tuż po nim ogłoszono wyniki konkursów tematyką związanych z patronem szkoły. Laureatkami w konkursie literackim zostały:
Aneta Mazur z klasy I LO (1. miejsce),
Sandra Kordella z klasy I T (2.miejsce),
Klaudia Kordella z klasy III T (3. miejsce).
W konkursie wiedzy kolejne miejsca zdobyły następujące drużyny:

Zuzanna Wilczyńśka i Emilia Schodowska z klasy I LO,

Kacper Strzelecki i Emil Czapliński z klasy I LO,

Alicja Kamińska i Alicja Przeracka z klasy II LO.

Wyróżnienie w tym konkursie otrzymali: Hubert Kurgan i Tymoteusz Moczadło z klasy I T.

Następnie zgromadzeni mieli okazję obejrzeć część artystyczną, przygotowaną przez uczniów klas Technikum i Liceum Ogólnokształcącego pod kierunkiem polonistek: pani Haliny Gawendy i  pani Magdaleny Seidler. Całą uroczystość swoimi występami wokalnymi uświetniły uczennice klas pierwszych: Emilia Schodowska z klasy I LO i Sandra Kordella z klasy I T.
W kolejnej części uroczystości uczniowie złożyli życzenia i wręczyli nauczycielom kwiaty.

Po apelu miało miejsce uroczyste posadzenie dębu kolumnowego „Monument”, podarowanego przez Starostę Brodnickiego, pana Piotra Boińskiego z okazji 20-lecia Powiatu Brodnickiego.