Jabłonowscy uczniowie technikum na praktykach w Niemczech

Od 22 kwietnia 2017 roku grupa 16 uczniów z Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim odbywała miesięczne praktyki zawodowe w Niemczech. Praktykanci zdobywali umiejętności w branży gastronomiczno-hotelarskiej w hotelach położonych w malowniczej Turyngii. Uczniowie, oprócz doskonalenia umiejętności zawodowych, podnosili swoje kompetencje komunikacyjne i językowe. W czasie wolnym od pracy, w zależności od miejsca praktyk, korzystali z dodatkowych atrakcji hoteli, takich jak basen, sauna, sale ćwiczeń, zwiedzali pobliskie okolice, robili krótkie wypady rowerowe. Praktyka była też okazją do zawarcia nowych znajomości. W drodze powrotnej z praktyk uczniowie zatrzymali się w Dreźnie, gdzie zwiedzali stare miasto i poznawali jego bogatą historię. Praktyki zostały sfinansowane ze środków pozyskanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Relacja uczestniczki praktyk w Niemczech, Martyny Kuczyńskiej
Miesiąc temu byłam na praktykach w Niemczech. Trafiłam do Göbels Hotel Quellenhof. Na praktykach bardzo mi się podobało. W hotelu panowała bardzo rodzinna atmosfera, pracownicy byli sympatyczni i pozytywnie nastawieni do poznania nas. Wszyscy się starali, żebyśmy miały niezapomniane wspomnienia i żeby niczego nam nie zabrakło.
Pracowałam na serwisie, tzn. pomagałam przygotowywać i wydawałam posiłki. Miałam bardzo duży kontakt z gośćmi, którzy byli bardzo mili i wyrozumiali dla mnie. Rozumieli, że jestem tu na praktykach i że jeszcze wszystkiego nie wiem. Bardzo podobało im się, że jestem praktykantką z Polski, a tak dobrze wszystko umiem i rozumiem. Bardzo lubiłam pomagać Niemcom, gdyż byli bardzo wdzięczni.
W swojej pracy wydawałam posiłki i napoje gościom, czasami sama przygotowywałam napoje. Bardzo lubiłam dekorować salę, gdyż każdy widział moje zaangażowanie, moją twórczą inwencję. Szef z innymi pracownikami byli ze mnie bardzo dumni; bardzo się do nich przywiązałam, nie chciałam stamtąd wyjeżdżać, bardzo ciężko było mi się z nimi rozstać. Chciałabym jeszcze tam wrócić, na pewno jeszcze kiedyś tam pojadę.
Nasz hotel był bardzo duży, znajdowała się w nim siłownia, basen, spa, rowery, którymi w czasie wolnym jeździłyśmy do niedaleko położonego parku, prowadzącego do drugiego hotelu, gdzie były nasze koleżanki – mogłyśmy je odwiedzać. Dziewczyny miały tam wielki basen, z którego szef pozwolił nam korzystać. W naszej okolicy było bardzo dużo sklepów, galerii, do których chodziłyśmy w czasie wolnym. Miasto, w którym znajdował się hotel, jest miejscem wypoczynkowym i uzdrowiskowym, dlatego dużo tam hoteli, ośrodków, w których leczy się ludzi, klinik itp.
Swój pobyt na praktykach uważam za udany, wiele się tam nauczyłam, m.in. poznałam zakres obowiązków i standardy pracy w hotelu, doskonaliłam też umiejętność posługiwania się językiem niemieckim i angielskim. Myślę, że to zaprocentuje w przyszłości.